Nasıl Başarılı Bir Emlak Danışmanı Olunur?

ilesabri

Nasıl Başarılı Bir Emlak Danışmanı Olunur?

Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler; emlak sektöründe nitelikli personel ihtiyacının da artmasına neden oldu. Yeni yapılan toplu konutlar, büyük şehirlerin yanı sıra ilçelerde bile yükselen binalar; satışa sunulan gayrimenkuller hakkında bilgi sahibi, uzman emlak danışmanlarının varlığını adeta bir zorunluluk haline getirdi.

Asıl görevi gayrimenkul ile ilgili her türlü konuda potansiyel alıcıları bilgilendirmek ve yönlendirmek olan emlak danışmanları; alıcı ile satıcı arasında adeta bir köprü vazifesi üstleniyor. Arsa, konut, arazi projelerinin tanıtımında sorumluluk üstlenen emlak danışmanları arasında danışmanlık sertifikasına sahip olan adaylar; rakiplerinden bir adım öne geçerek, daha kolay bir şekilde iş buluyor.

Günümüzde başta MEB ve İsmek olmak üzere pek çok kurum; işinde başarılı ve özverili emlak danışmanlarını sektöre kazandırabilmek adına emlak danışmanlığı eğitimleri düzenliyor. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar, eğitim sonrasında girdikleri yazılı sınavı kazandıktan sonra Emlak Danışmanı sertifikalarını da almaya hak kazanıyor.

Peki, son yıllarda oldukça gözde olan bu meslek dalında ilerlemek isteyen emlak danışmanlarının nasıl özelliklere sahip olmaları gerekiyor? Kısacası başarılı bir emlak danışmanı nasıl olunur?

  • Başarılı bir emlak danışmanı; piyasa ve sektör bilgisine sahip olmalıdır.

Başarılı bir emlak danışmanı olmak adına piyasa ve sektördeki diğer gayrimenkulleri yakından takip etmeli, satılma ihtimali düşük ve yüksek olan gayrimenkuller hakkında ayrıntılı bilgi edinmelidir. Emlak sektörü ve piyasa; sürekli olarak değiştiği için emlak danışmanı bilgilerini de güncellemeyi unutmamalı, satışa sunulan mülkün rayiç fiyatını araştırmalıdır.

  • Belirli bir alan üzerinde yoğunlaşmalı, pazarlama söz konusu olduğunda profesyonelce hareket etmelidir.

Emlak danışmanlığı eğitimleri esnasında adaylara pazarlama ve satış teknikleri de öğretilir. Yani emlak danışmanın temel görevinin gayrimenkul pazarlamak olduğunu göz önüne alırsak; emlak danışmanı da profesyonel bir pazarlamacı gibi müşteriye güven verebilmelidir. Yani emlak danışmanlarının kesinlikle ikna kabiliyeti yüksek, güler yüzlü ve iletişimi kuvvetli kişiler olmaları gerekir.

  • Mesleğinde ilerlemek isteyen emlak danışmanlarının girişken olmaları adeta bir zorunluluktur.

Prim usulü ile çalışan emlak danışmanlarının sayısının oldukça fazla miktarda olduğu düşünüldüğünde emlak danışmanının satışlardan kar elde edebilmesi adına geniş bir müşteri portföyüne sahip olması şarttır. Bunun yolu ise potansiyel müşterilere zamanında ulaşmak, mülk sahipleri ile iletişim halinde olmaktan geçer. Maalesef ki emlak danışmanlarının ayağına müşterileri gelmez. Bu yüzden de emlak danışmanı daha fazla sayıda müşteriye ulaşabilmek adına güncel yöntemler geliştirmelidir.

  • Emlak danışmanı; günümüz modern pazarlama yöntemlerini ezbere bilmelidir.

Dijital pazarlama, network pazarlama gibi günümüzün en popüler ve en etkili pazarlama stratejilerini bilen bir emlak danışmanı; rakipleri arasından da sıyrılmayı başarır. İnternet ortamında daha çok sayıda müşteriye ulaşılabileceğinin farkında olan emlak danışmanları; sosyal medya pazarlama yöntemlerine de kesinlikle hakim olmalıdır.

  • Başarılı bir emlak danışmanı; zaman tasarrufu konusunda yetenekli, planlı ve programlı olmalıdır.

Müşteri ve alıcılar ile yapılan anlaşmalar, yazışmalar, internet sitesine ilan girişleri… İş yükü oldukça kabarık olan emlak danışmanlarının tüm bu işlemleri planlı ve programlı bir şekilde takip edebilmeleri; başarılı olabilmelerinin de yolunu açar. Yani her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de disiplinli ve titiz bir şekilde hareket eden ve işinin ciddiyetinin farkında olan emlak danışmanları başarıya ulaşır.

  • Başarılı bir emlak danışmanı; gelişime ve yeniliklere de açık olmalıdır.

Emlak sektörünün her geçen gün gelişip hızla büyümesi, emlak danışmanlarının da gelişime açık olmasını bir zorunluluk haline getirir. Emlak danışmanları da yenilikleri yakından takip edebilmek için emlak eğitim ve seminerlerine katılmalı yani kısacası kişisel gelişime her daim açık olmalıdır.

 

 

Yazar hakkında

sabri administrator

Bir cevap yazın